سه‌شنبه 29 خرداد 1397
   
 
Skip Navigation Links
در دومین كنفرانس بين المللي انقلاب صنعتي چهارم امضاء شد؛ تفاهم نامه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان(YREC) با مجمع پژوهشگران نخبه اروپا (EPL)

 روز دوشنبه، نهم اسفند ماه سال 1395 دومين كنفرانس بين المللي انقلاب صنعتي چهارم در محل سالن همايش هتل پارسيان اوين برگزار گرديد. اين مراسم با حضور آقایان؛ دكتر عبداله جاسبي رئيس شوراي سياست گذاري کنفرانس، دكتر محمدرضا رضوي موسس مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني وزارت صنايع، معادن و بازرگاني، دکتر کریم زارع ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و دبیر هیأت امنای باشگاه، دکتر پدرو سوسا ریاست مجمع پژوهشگران نخبه اروپا (EPL)، دکتر اصغر نوراله زاده مدیر عامل صندوق کارآفرینی، امید دکتر جواد جاسبي، دبیر کنفرانس و پژوهشگر ارشد در دانشگاه نوا ليسبون، برخی از اساتيد؛ چهره های استعدادهای درخشان، نخبگان، مخترعین عضو باشگاه و متخصصان داخلي و خارجي آغاز به كار كرد. در این کنفرانس شرکت کنندگانی از خارج کشور نیز حضور داشتند که برخی از آنها عبارت بودند از؛ دكتر آراستوس فيلوس، مسئول هماهنگي فعالتي‌هاي مربوط به فناوري اطلاعات، ارتباطات و كارخانجات آينده، مديردبيرخانه سيستم‌هاي توليد هوشمند(IMS) اروپا، دكتر اميد گيوه چي، مدير نوآوري در اشنايدر الكتريك آلمان، از اعضاي فعال چند سازمان بين المللي و گروه‌هاي كمكي به انقلاب آينده صنعتي، دكتر ديوگوكنتال، كارشناس در زمينه چاپ سه بعدي و بنيانگذار شركت BEEVERYCREATIVE در زمينه معلومات چاپ سه بعدي، دكتر اوليويو دورين- ماتي، دكتراي رشته مهندسي سيستم و استاد دانشگاه فني CLUJ-NAPOCA، دكتر روبرتو دا فورنو، دكتراي اندزه گيري خواص مكانيكي مهندسي و عضو كارشناسان كميسيون اروپايي تحقيق در پروژه استاندارد، اندازه گيري و تست كردن، پروفسور مائورو اونوري، رئيس فعلي دپارتمان مهندسي توليد در موسسه سلطنتي فناوري، رئیس پروژه اروپا از سال 1999 تا  2006 ، دكتر كروز ماچادو، دكترا در رشته‌ كامپيوترهاي مجتمعي هاي توليدي و مدير برنامه دكتراي مهندسي صنايع، دكتر سباستين شولز، عضو هيات علمي در شركت ATB، پروفسور پدرو سوسا، دكترا در مهندسي برقي سيستم هاي اطلاعات و صنعت، رئيس مجمع عمومي موسسه تحقيقاتي وابسته به FCT/UNL ؛ هماهنگ كننده چندين پروژه در آژانس فضايي اروپا و ریاست مجمع پژوهشگران نخبه اروپا (EPL).

درابتدای این کنفرانس، دكتر رضوي خلاصه اي از نتيجه كنفرانس اول را به استحضار حضار رسانيد و پس از آن با سخنراني دكتر جاسبي به عنوان سخنران افتتاحيه، رسماً كنفرانس دومين انقلاب صنعتي چهارم آغاز به كار كرد. دكتر جاسبي در عناوین سخنراني خود به همسو سازي راهردي در الگوي تغيير پارادايم صنعت4.0 اشاره داشت و به سير تاريخ انقلاب هاي صنعتي در ادوار مختلف پرداخت. رئيس شوراي سياست گذاري اين كنفرانس، به مطرح شدن انقلاب صنعتي چهارم در مجامع دانشگاهي و بنگاه هاي با فناوري بالا اشاره داشت و اين نامگذاري را به واسطه سه انقلاب صنعتي ديگر دانست كه هريك در زمان خود جهان و زندگي مارا دگرگون كرده‌اند. انقلاب يكم كه به واسطه اختراع موتور بخار بنياد گرفت، انقلاب صنعتي دوم الكتريسيته جاي نيروي بخار را گرفت، انقلاب صنعتي سوم كه حدود نيم قرن پيش آغاز شد، و صنعت اتوماسيون چهره توليد را دگرگون كرد و امروز شاهد انقلاب صنعتي چهارم هستيم كه برپايه سامانه هاي توليد سايبرفيزيكي و دنياي مجازي درحال ظهور است. دكتر جاسبي در ادامه به ويژگي هاي انقلاب صنعتي چهارم پرداخت و از جمله به شبكه بندي سامانه هاي توليد هوشمند در درون كارخانه و بهره گيري از فناوري هاي پرشتاب اشاره كرد.

سپس شرکت کنندگان خارجی و داخلی هر یک در خصوص رویکردها و عناوین کنفرانس به ارائه سخنرانی پرداختند.

دکتر کریم زارع در این کنفرانس بین المللی به عنوان سخنران ویژه به ارائه مطالب ارزشمندی پرداخت. ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، ضمن معرفی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، به موفقیت های اخیر باشگاه اشاره و ادامه داد: خوشبختانه مجله نانو ساختار در شیمی که تنها مجله نانو ساختار در شیمی در خاورمیانه بوده و به سردبیری اینجانب و مدیر مسئولی دکتر امید مرادی، عضو این باشگاه و پشتیبانی واحد شهرقدس می باشد، در میان انبوهی از مجلات علمی که در یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو شرکت کرده بودند، توسط ریاست ستاد برگزاری یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو به عنوان مجله برتر انتخاب و معرفی شد که در این جشنواره، جایزه ویژه ستاد ریاست جمهوری نیز به دکتر امید مرادی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس اهداء گردید که این افتخاری بزرگ بوده که با عنایات خداوند متعال نصیب دانشگاه آزاد اسلامی و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گردیده است. ایشان برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، المپیادهای دانش‌آموزی، استفاده از استادان پژوهشگر برای تربیت نیروهای جوان و ... از دیگر سیاست‌ها و اهداف باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانست و افزود؛ مأموریت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، زمینه‌سازی برای دستیابی جوانان مستعد به امکانات علمی، آموزشی، پژوهشی و ... است که این موارد از سیاست‌ها و ماموریت‌های مهم باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به شمار می‌رود. دبیر هیأت امنای باشگاه در بخش دیگری از سخنان در خصوص لزوم تأسیس شهر بین المللی دانائی، فناوری و رسانه ای(IKTMC)  باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان بر مبنای 14 محور توضیحاتی را ارائه کرد.

شایان ذکر است؛ در ادامه روند عقد توافقنامه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با سازمان ها و نهادهای علمی و پژوهشی، دانشگاه ها و مراکز ذیربط و در جهت همکاری در زمینه های علمی، انتقال تکنولوژی، ایجاد فرصتهای پژوهشی، حمایت از فعالیتهای کارآفرینانه، پیاده سازی مدیریت سیستمی و مدیریت دانش و بهره گیری از فناوری های نوظهور و همچنین بمنظور توانمندسازی نخبگان عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و تبدیل ایده به فرآورده، تفاهم نامه ای بین باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به نمایندگی ریاست این باشگاه، دکتر کریم زارع و مجمع پژوهشگران نخبه اروپا (EPL)، به نمایندگی ریاست آن مجمع دکتر پدرو سوسا و به دو زبان فارسی و انگلیسی، در 9 بند منعقد گردید.

تاريخ درج خبر:  11/12/1395
تعداد افراد آن لاين: 334   تعداد بازديدكنندگان سايت: 12920964