دوشنبه 19 آذر 1397
   
 
Skip Navigation Links
برگزاری دو کارگاه تخصصی در هفته پژوهش در در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل چابهار با همکاری معاونت پژوهشی و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد

هفته پژوهش فرصت بسیار مناسبی است برای استادان، دانشجویان و پژوهشگران تا از هم اندیشی با یکدیگر و بهره مندی از نظرات اساتید و صاحب نظران در حوزه ی پژوهش، با آخرین موضوعات، روش ها و دستاوردهای به روز این حوزه آشنایی پیدا کنند.

برگزاری کارگاهی تخصصی با موضوع "پژوهش های تقاضا محور و تجاری سازی با رویکرد اقتصاد مقاومتی" و "شیوه نگارش  کاربردی- علمی پروپوزال پژوهشی"، مقارن با هفته­ ی پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل چابهار با همکاری معاونت پژوهشی و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد و سخنرانی سرکار خانم دکتر آزاده مهرپویان برگزار گردید. ایشان استاد و مشاور مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی و جزء ده زن برتر دانشمند جهان اسلام، چهره استعدادهای درخشان و نخبگان کشور، استاد برگزیده کارگاه های تخصصی کشور و عضو کارگروه روابط بین الملل شورای عالی انجمن های علمی کشور و رئیس کارگروه روابط بین الملل انجمن علمی یادگیری الکترونیکی ایران میباشند.

حال پرسش که در اینجا مطرح می شود این است که چرا چابهار را برای برگزاری این کارگاه برگزیدند؟

در ادامه به چند نکته ی قابل تامل اشاره می شود که در کنار هم قرار دادن آنها ما را به پاسخ رهنمون می سازد.

مقام معظم رهبری امسال را با شعار "اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال" مزین فرمودند و منویات ایشان مبنی بر در اولویت قرار دادن پژوهش است. ایشان از علم و تحقیق به عنوان کلید قطعی پیشرفت کشور یاد کرده اند که این خود گویای اهمیت پژوهش و تحقیق است.

سرکار خانم دکتر مهرپویان در پاسخ به این پرسش استاندار سیستان و بلوچستان که "شما علت عدم  ورودِ مطلوبِ سرمایه گذاران بومی و ملی را با عنایت به فرایندِ پیش روی صنعتی شدن استان سیستان و بلوچستان با توجه به شاخصِ برترِ موقعيت منطقه ایی از منظرِ بین المللی (آب های آزاد - مرز - ترانزیت)، چه چیزی می دانید؟ این در حالی است که در سالیان گذشته امتیازات خاص و ویژه ایی  برای سرمایه گذاری در استان و رونق صنعت با هدف تولید اشتغال پایدار، از طرف مقام معظم رهبری و دولت محترم به این استان تخصیص داده شده است !موانع، پیشنهادات و راهکارها  با توجه به نظر شما چیست؟" فرمودند:

"پاسخ این پرسش ها در یک طرح جامع و نظام مند قابل عرضه می باشد که فقط ویژه این دیار و با توجه به مشخصات جغرافیایی و بومی منطقه است و سایر مدل ها و الگوی غیربومی صد در صد به شکست ختم خواهند شد، اما اگر قرار باشد شمای کلی و چارچوب آن را عرض کنم بدین صورت خواهد بود که: نخست، مبنا بر تشکیل کارگروه کلینیکی است، این کار نیاز به یک پویش علمی- فنی- صنعتی و کاربردی با کمک متخصصین و کارشناسان در جهت تشخیص بیماری و مشکل و سپس حرکت جهادی به سمت درمان و مرتفع نمودن آن دارد و این باید در قالب یک پایون راهبردی به منظور امر خطیر توسعه پایدار منطقه، ادامه حیات یابد. در هر صورت بنده همین جا آمادگی کامل خود را جهت همکاری و همراهی در این زمینه با این استان اعلام می نمایم باشد که این خیزش منطقه ای را تاریخی کنیم.”

پیام دکتر غلامعلی منتظر، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان، رئیس دبیرخانه هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان، قائم‌مقام پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، رئیس شورای پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی ایران، عضو کمیته تخصصی آموزش‌های علمی-کاربردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و عضو شورای علمی مرکز ملی اطلاعات علمی ایران به جمع فرهیختگان چابهار بدین شرح بود:

" به گمانم مهم ترین نکته ای که خوب است به آن اشاره شود این است که توسعه ی منطقه ی جنوب شرق کشور بیش از هر چیز نیازمند ایجاد محیطی متفکر برای اندیشه درباره ی آینده ی خاص و منحصربه فرد آن سامان است. آن خطه ویژگی هایی دارد که کاملا با همه ی کشور متفاوت است و به همین دلیل اگر بخواهند بر اساس مدل ژنریک بقیه ی مناطق پیشرفت کنند حتما شکست می خورند ولی اگر دریابند که این تفاوت جغرافیا و تفاوت بوم و فرهنگ و حتی تفاوت تاریخ، برگ برنده ای برای دانشگاهیان آنجاست. اگر الگویی کاملا بومی و متفاوت برای توسعه ی پایدار آن منطقه طراحی کنند و دستگاههای اجرایی هم با آن همراهی کنند اتفاقی تاریخی در آن سرزمین خواهد افتاد."

پیام ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل چابهار، دکتر بهزاد دهواری نیز به شرح زیر است:

"ایشان ساماندهی پژوهش های تقاضا محور بعنوان پایون پژوهشی در منطقه را لازم دانستند و آن را ایجاد بستری مناسب جهت ارائه اولویت های پژوهشی و آشنایی بیشتر بنگاه های اقتصادی با پژوهشگران و بالعکس تلقی نمودند. هچنین این ساماندهی هدفمند را گامی به سوی تولید و اشتغال تلقی نمودند و با توجه به  توانمندهای دانشگاهی موجود، آمادگی و همکاری موثر و کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی با بنگاه های اقتصادی دولتی و خصوصی را در راستای بنیادی نمودن اقتصاد مقاومتی در منطقه اعلام نمودند."

دکتر مهرپویان با بیان اینکه "چابهار گلوگاه رشد و توسعه اقتصاد بین الملل" می باشد بر اهمیت این شهر به عنوان کریدور تجاری جنوب شرق کشور با اقتصاد جهان تاکید کردند و خروجی و ره آورد ترکیب اقتصادهای منطقه ای، بین الملل و دانش بنیان و مقاومتی را الگوی توسعه پایدار اقتصاد معرفی نمودند.

 

 اما آیا موقعیت کنونی چابهار پذیرای حجم وسیع مبادلاتی که قرار است از این طریق انجام پذیرد، هست؟ چالش ها و مشکلات پیش روی آن چیست؟ راه حلهای این چالش و برطرف کردن این مسائل چه هست؟

خبر راه اندازی سامانه جامع سطح آمادگی فناوری به صورت تقاضا محور از طرف ایشان مرهمی بر این کلاف سر درگم بود.

ایشان با معرفی پژوهش های تقاضا محور مبنی بر "تبدیل چالش و مسأله به اولویت پژوهشی، سپس اجرای طرح پژوهشی و ارائه راهکارهای حل مسئله و در نهایت تولید ثروت از اجرای این طرح ها"، در صدد ایجاد پلی ارتباطی میان شکاف موجود بین مراکز دانشگاهی و پژوهشگران و اولویت های پژوهشی بنگاه های اقتصادی برآمدند.

راه اندازی این سامانه این اهداف را میسر می گرداند: "ارتباط مستقیم بین متخصصن دانشگاهی، صنایع کشور و بنگاه های اقنصادی- حفظ منابع مالی از طریق ارتقا بهره وری- کاهش وابستگی پروژه های پژوهشی به بودجه های دولتی"

از مزیت های این سامانه می توان به "یکپارچه سازی اطلاعات، ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه ها و سازمان ها و تامین سرمایه های مادی و معنوی، دسترسی به بانک اطلاعاتی پژوهش های سفارشی و کاربردی" اشاره کرد.

حال این نکات گواه این پاسخ است که پیشرفت ایران عزیز در گرو داشتن اقتصادی پویا و خود ساخته است. این امر میسر نمی گردد مگر با پیروی از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تداوم جلسات مستمر با اساتید و فرهیختگان دانشگاهی در راستای حل چالش های فراروی سازمان ها و نهادها در سراسر کشور، تعمیق ارتباط بین صنعت و دانشگاه و نیاز روزافزون جامعه بدان، نیاز به اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم سازی و محکم نمودن پایه های اقتصادی چه در شرایط تحریم و غیر تحریم، نقش فرهیختگان و دانشگاهیان کشور در بستر «اقتصاد دانش بنیان» با تکیه بر «پژوهش های تقاضا محور و تجاری سازی» با ره آورد بی تردید آن یعنی «تولید و اشتغال».

اکنون سکانداری این امر خطیر، بر عهده دانشمند فرهیخته و برآمده از دانشگاه سرکار خانم دکتر آزاده مهرپویان سپرده شده است. باشد تا در این راه به عنوان یک پژوهشگر کمک رسان و همراه خوبی برای برطرف کردن مشکلات و موانع پیش رو باشیم. ان شاءالله

تاريخ درج خبر:  29/09/1396
تعداد افراد آن لاين: 75   تعداد بازديدكنندگان سايت: 13389789